انسانها همیشه  تمایل داشته اند تا چهره خود را به نحوی برانداز نمایند و نسبت به آرایش و مرتب کردن سر و روی خود حساس باشند. در گذشته های دور که هنوز آینه اختراع نشده بود افراد برای دیدن صورت خود از آب درون کاسه استفاده میکردند .

به هرحال امروزه استفاده از آینه علاوه بر کاربرد اصلی آن، در دکوراسیون نیز نقشه غیر قابل انکاری ایفا میکند . همچنین استفاده از آینه  مختص به سبک خاصی نبوده و در انواع سبک های کلاسیک، مدرن وپست مدرن و روستیک و ... به کار میرود .

قاب آینه ها از مواد و متریال متنوعی ساخته میشوند از جمله گچ و پلاستیک و پلی استر و سایر کامپوزیتها که هرکدام مزایا و معایب خود را داراست . مثلا قاب آینه های گچی روی دیوار ثابت شده و قابلیت جابجایی ندارند و در صورت شکستن آینه برای تعوض آن باید خود قاب گچی هم تخریب گردد . از نوع ساخته و رنگ شود .یا قاب های پلاستیکی و رزینی امواج طبیعی چوب را دارا نیستند و زیبایی و اصالت و ظرافت چوب را ندارند .

نکات مهم در انتخاب آینه و قاب آینه

  1. در هنگام انتخاب قاب آینه باید میزان فرورفتگی یا عقب نشینی سطح آینه نسبت به لبه قاب متناسب و در حد  0.5 – 1 سانتیمتر باشد . تا از ایجاد سایه روی سطح آینه جلوگیری شود . البته ممکن است در طرح و سبک خاصی این نکته رعایت نشود یا به نظر طراح عمدا خلاف استاندارد باشد .
  2. نوع و حالت قرار گیری آینه در قاب بسیار مهم میباشد که باید یا توسط یراق خاص باشد یا توسط ایجاد شیار در پشت قاب جایگیری شود و امکان تعویض های آتی براحتی میسر باشد  .
  3. استفاده از میخ و پیچ به صورت تنها و بدون محافظ  و تکیه گاه نرم برای نگه داشتن آینه در قاب مجاز نمیباشد . زیرا باعث شکستن آینه میشود .
  4.  محل قرار گیری آینه در قاب آینه باید اندکی  جای بازی داشته باشد به اصطلاح بادخور داشته باشد تا در صورت انبساط و انقباض باعث فشار به شیشه آینه و شکستن آن نشود .
  5. توجه داشته باشید که آینه و قاب آینه ها را قصد داریدبه چه صورت استفاده کنید .آویز از دیوار  یا نشسته و ایستاده روی میز یا دراور
  6. در صورت استفاده به صورت آویز باید دارای بست های مخصوص و محکم جهت قرارگیری سیم یا طناب جهت اتصال به دیوار باشند .
  7. نوع آینه به کار رفته باید از نوع بدون موج و لکه باشد واز کارخانه های معتبر تهیه شده باشد .