انتخاب نوع چوب در ساخت یک محصول چوبی از اصول پایه میباشد و در صورت اشتباه در این مرحله کل عملیات تا انتها نادرست پیش میرود . انتخاب صحیح چوب از چند دیدگاه میباشد .

الف- میزان مقاومت مورد نیاز و وزنی که باید توسط محصول تحمل گردد .

ب- موقعیت و محلی که محصول چوبی در آنجا تولید میشود .

ج- موقعیت و محلی که محصول چوبی در آنجا استفاده میشود .

د- نوع رنگی که قراراست به عنوان پوشش نهایی روی محصول بنشیند.

در این بخش چوبهایی که بیشتربن کاربرد را در ساخت محصولات چوبی دارند معرفی مینمائیم

انواع چوب و کاربرد آن

چوب راش

راش درختی است که در جنگلهای شمال ایران و روسیه و گرجستان و ... وجود دارد با نام علمی Fagus orientalis و به لحاظ ظاهری دارای رنگ کرمی مایل به قهوه ای و قرمز دارد  همچنین درای بافت نسبتا سفت و محکم میباشد. یکی از خصوصیات  بارز جهت تشخیص چوب راش وجود پره های ریز و کوچک به شکل خط تیره یا خط فاصله با طول تقریبی 2-3 میلیمتر میباشد که خصوصیت منحصر به فرد چوب راش میباشد . به لحاظ وزنی جزء چوبهای سنگین محسوب میشود

چوب راش درای کاربرد وسیعی در صنایع چوب میباشد از جمله در ساخت مبلهای استیل و کلاسیک انواع میز و صندلی، پایه ها و نرده های پله های چوبی، صندلی تاشو، درب  های لابی و ورودی و درب کابینت .

چوب توسکا

توسکا نام درختی است که در جنگلهای شمال ایران نیز وجود دارد با نام علمی  Alnus . به لحاظ ظاهری دارای بافتی همگن و نسبتا نرم (نرم تر از چوب راش) میباشد و درای شکل  نامشخص و کم موج میباشد . رنگ کرم مایل به صورتی دارد . به لحاظ وزنی جزء چوبهای نیمه سنگین محسوب میشود . به دلیل سنباده پذیری خوب چوب توسکا برای رنگ کاری و چرداخت نهایی مناسب میباشد . همچنین باتوجه به بافت نسبتا نرم و کم ترک آن بسیاری از نجارها تمایل به کار با آن را دارند و برای محصولاتی مانند صندلی و مبل  و درب  و پنجره و ... مناسب میباشد .

چوب افرا

درخت افرا با نام علمی Insigne Bosso در مناطقی با خاک اسیدی میروید و در جنگلهای شمال ایران نیز وجود دارد. همچنین به دلیل آرایش زیبای برگهای آن در پارکها و بوستان ها و فضای سبز نیز به عنوان گیاه زینتی کاشت و پرورش میشود . به لحاظ ظاهری دارای بافتی نسبتا سفت و محکم میباشد و رنگ کرم متمایل به زرد و رگه های قهوه ای دارد. کاربرد این چوب به دلیل استحکام مناسب و ابزار پذیری خوب ، زیاد میباشد و در ساخت انواع درب و پنجره و میز و صندلی و مبل و .... به کار میرود

چوب بلوط

درخت بلوط که به میوه آن شهرت دارد و با نام علمی Quercus دراندازه های مختف از درختچه گرفته تا درختان چند ده متری در مناطق وسیعی از جنگلهای سرسیر و مرطوب رشد میکنند .در ایران جنگلهای بلوط در رشته کوه زاگرس درای پهنه وسیعی هستند. چوب بلوط به لحاظ ظاهری بسیار بسیار سخت و محکم میباشد مخصوصا نوع داخلی آن علی رغم بافت درشت که دارد بسیار محکم و سنگین میباشد .رنگ چوب بلوط قهوه ای کبود و در بعضی گونه ها تمایل کمی به قرمز دارد. و به دلیل قیمت بالا از آن بیشتر در کارخانجات روکش گیری استفاده میشود . همچنین دارای کاربرد های زیادی در ساختمان سازی و مقاوم سازی سازه ها و ... دارد.

 

در انتها به جهت سهولت در شناخت انواع چوب و کاربرد آن توسط مشتریان گرامی میتوان به طور کلی چوبها رابه دوبخش اصلی تقسیم نمود

1- چوب های سوزنی برگ ( مانند چوبهای روسی) برای مناطق مرطوب مناسب میباشند و برای ساخت کلاف و دربهای ساختمانی مناسبترند و برای ساخت کلاف مبل های راحتی و تمام پارچه مناسب هستند .

2-چوبهایی از قبیل راش و افرا و ممرز و توسکا و بلوط چوبهای مقاومتری هستند و برای ساخت انواع مبلمان چوبی و کلاسیک و بوفه و ویترین و ... مناسبند .

تعداد بازدید: 2096