ماهیت چوب به نحوی است که میتوان یک قطعه چوب با ابعاد مناسب فضا را بدون هیچ تغییری در دکوراسیون استفاده کرد و یا با اعمال  تغییراتی بر روی چوب سپس در دکوراسیون و فضای داخلی استفاده نمود . به دلیل وجود بافت نرم با قابلیت ابزار خوری که چوب دارد برخلاف مواد دیگر مانند فلزات و سنگها نیاز به ابزار ها و دستگاه های بزرک و حجیم  برای ایجاد تغییرات  و ایجد نقوش  روی بافت چوب نمیباشد . هرچند که امروزه دستگاه های بزرگی نیز برای کار با چوب ساخته شده اند که عمدتا در افزایش  دقت و ظرافت نقش دارند .

قدمت و تاریخپه صنعت خراطی بسیار قدیمی میباشد ولی کی از قدیمیترین  زمان هایی که میتوان به صراحت از صنعت خراطی نام برد برمیگردد به تولید اولین وسیله ورزش باستانی یا همان" میل باستانی"

پایه و کلیت عملیات خراطی ، چرخش چوب حول یک محور و برداشتن براده و بافت چوب توسط فرو رفتن یک ابزار در بافت چوب میباشد .
خراطی

حال این چرخش میتواند حول محور طولی یا عرضی چوب باشد که عمدتا بر روی محور طولی چوب میباشد . ابزارهایی که فرم و شکل روی چوب ایجاد میکنند به شکلهای مختلفی مییباشند و این تفاوت سر ابزارهاست که نقوش و حلقه های پهن و باریک و ... روی چوب ایجاد میکنند.

انواع و اقسام شکل هایی که توسط عملیات خراطی روی چوب ایجاد میگردد به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن ها بسته به تجربه و مهارت خراط میباشد .از دیگر عوامل که در ایجاد طرح های خراطی روی چوب موثر است سرعت قطعه کار ( چوبی که در دستگاه قرار گرفته و عملیات خراطی بروی آن انجام میگیرد ) و سرعت حرکت ابزار براده برداری میباشد . مثلا برای ایجاد یک نرده چوبی قطعه کار دارای سرعت بالامیباشد و ابزار براده برداری نیز به صورت ثابت ولی با فرورفتگی های مختلف بر روی کار نقوش ایجاد میکند. یا مثلا برای ایجاد یک شکل مارپیچ بر روی یک چوب یا نرده ، قطعه کار دارای یک سرعت کم و متناسب با حرکت ابزار براده برداری حرکت میکند .

لازم به ذکر است که امروزه دستگاه های CNC که در اغلب صنایع وارد شده اند و دقت و ظرافت را به حد بالایی رسانده اند در صنعت خراطی نیز وجود دارند و کارها و قطعات را به صورت بسیار ظریف و با کیفیت بالا اجرا میکنند از جمله ساخت نرده های مارپیچی و ....

از جمله لوازمی که با عملیات خراطی تهیه میگردند میتوان به انواع نرده های پله و پایه های میز تحریر یا میزهای دیگر، عصا، دسته های ظروف، دکمه، مهره های شطرنج، میله ای چوب و رخت آویز  و ... اشاره کرد

 

تعداد بازدید: 1856