در ساخت یک  محصول چوبی انواع مختلفی از چوبها و فرآوره های چوبی و تعداد زیادی از ابزار و یراق و اتصالات مختلف به کار میرود .آنچه که باعث دوام یک محصول میگردد انتخاب اولیه صحیح نوع چوب است . زیرا در صورتی که ماده اولیه یک محصول چوبی درست انتخاب نشده باشد یا مرغوبیت کافی نداشته باشد هرچقدر هم که اتصالات به درستی و به تعداد لازم اجرا شوند و یراق ( قفل و لولا و ...)گران قیمت در ساخت آن به کار رود ، بی فایده میباشد مثلا در ساخت محصولات چوبی ای مانند دراور به دلیل زیاد باز و بسته شدن کشو های آن باید از مرغوب ترین نوع چوب ها استفاده شود تا عمر طولانی ای داشته باشد.

شناسایی چوب خوب از بد

در ادامه چند نکته در خصوص تشخیص چوب خوب از بد را میآورم.

  1. اول اینکه بهتر است در ساخت یک محصول چوبی از یک نوع و جنس چوب استفاده شود تا در شرایط مختلف دارای مقاومتهای کششی یکسان باشند .
  2. به صورت یک قاعده کلی ، در یک نوع و جنس از چوب (مثلا در چوب راش ) هرچه وزن چوب به واحد حجم بالاتر باشد یعنی چوب به اصطلاح "توپرتر" و منسجم تر میباشد.
  3. چوبها باید حداقل سوراخ های مربوط به موریانه خوری را داشته باشند .
  4. در صورتیکه چوب به درستی خشک نشده باشد و یا در فضایی مرطوب برای مدت طولانی مانده باشد دچار پوسیدگی میگردد که در اصطلاح نجاری به آن "چوب باخته " میگویند . از عوامل تشخیص آن میتوان به ازبین رفتن موج های طبیعی و معروف چوب و نمایان شدن خطوط غیر معمول و از دست دادن رنگ اصلی چوب اشاره کرد .
  5.  یک تکه چند سانتی تا چند متر از یک چوب خوب تقریبا رنگ یکنواختی دارد .
  6. وجود گره در چوب ها یک امر طبیعی میباشد و مربوط به مکانهایی در یک تنه درخت میباشد که در انجا شاخه از تنه منشعب شده است . اما اینکه این گره ها در جای مناسب باشند و ابعاد آنها در مقاومت چوب مؤثر مییباشد . و هرچه تعداد کمتر و کوچکتر باشد بهتر است .
تعداد بازدید: 2306