در ساخت وسایل چوبی انواع مختلفی از چوب ها به کار میرود. انتخاب اولیه جنس چوب به مهارت و تجربه سازنده بستگی دارد. که مثلا از چوب درختان پهن برگ استفاده شود یا سوزنی برگ  یا انواع دیگر چوب که در بحث کاربرد انواع چوب به آن پرداخته شد.

در ادامه میخواهیم در مورد عوامل موثر در دوام و ماندگاری چوب توضیح دهیم . اینکه کدام چوب با دوام تر است یک سوال کلی میباشد و به طور کلی چوبهای متراکم تر و سنگین تر که بافت سفت تری دارند معمولا در شرایط برابردوام بالاتری از چوبهای سبک تر دارند. آنچه که دوام و ماندگاری پوب و محصولات چوبی را افزایش میدهد به سه عامل برمیگردد.

کدام چوب بادوام تر است

1. نحوه صحیح انتخاب

باید چوب به صورت صحیح برای هر محصول و کاربرد انتخاب گردد .

2. نحوه صحیح خشک کردن چوب

میبایست چوبی که برای هر محصول انتخاب میگردد به صورت صحیح و مطابق استاندارد و در زمان مشخص همانطور که در نحوه صحیح خشک کردن چوب  گفته شد خشک و رطوبت زدایی گردد.

3. استفاده از اتصالات مناسب

میبایست در ساخت محصولات چوبی مختلف از اتصالات مخصوص به آن محصول استفاده کرد و به تعداد مناسب و کافی در هر محصول استفاده شود . مثلا استفاده از پیچ در همه جای محصول علاوه بر از بین بردن زیبایی کار در طولانی مدت باعث شل و لق شدن میشود. یکی از بهترین اتصالات در صنایع چوب و در ساخت محصولات چوبی اتصال دوبل یا همان میخ چوبی میباشد که با چسب مخصوص چوب در سوراخهایی که قبلا و با دقت در چوب تعبیه شده قرار میگیرد و دو قطعه از یک محصول رابه یکدیگر متصل میکند .

4. کاربری صحیح از یک محصول

گاها مشاهده میشود که مثلا از یک میز جلو مبلی به عنوان  زیر پایی  استفاده میشود که کار علاوه بر خطرات احتمالی زیاد ممکن است به آن محصول هم لطمه یزند و از عمر آن کم کند.

5. نگهداری صحیح از یک محصول

منظور از نگهداری یک محصول ، نگهداری از آن در برابر ریختن احتمالی آب سای مایعات و نوشیدنیهاست . علاوه بر این به جهت افزایش عمر مفید و حفظ ظاهر محصولات بهتراست که دائم گرد و غبار روی آنها زدوده شود و هر ساله یک روغن مخصوص به قسمتهای رنگی آن زده شود .

در ساخت محصولات گروه صنعتی ژوران تمامی موارد فوق رعایت شده و همانطور که در معرفی و مشخصات هر محصول آمده ، احتمال ریختن هر گونه آب ومایعات و سایرعوامل وآسیبهای خارجی پیش بینی شده است و در حد استاندارد رعایت گردیده است .

 

تعداد بازدید: 1549