واژه  "اچ دی اف " که بیشتر در ساخت درب وروی لابی و دیگر درب های مختلف به کار میرود .  در واقع مخفف واژه High Density Fiber " "  به معنی "فیبر با چگالی بالا" میباشد . همچنین MDF مخفف واژه Medium  Density Fiber " "  به معنی "فیبر با چگالی متوسط" میباشد. با مقایسه تعاریف فوق مشحص میشود که mdf  ها دارای بافتی نرم تر و دارای تراکم کمتر و به نسبت وزن کمتری را در واحد حجم نسبت به hdf ها دارند.

HDF

HDF ها بیشتر به صورت ورقه های 3 میل تولید میشوند و در ساخت دربها کاربرد دارند. البته HDF های رویه درب دارای انواع و اشکال مختلف مانند ابرویی، دو قاب، سه قاب، بیضی و .... میباشند و به لحاظ تنوع ظاهری بسیار متنوع میباشند. به منظور ایجاد ظاهر چوبی روی hdf ها را با لایه های آستری سفید رنگی طرح چوب میاندازند . که با استفاده از مهارت رنگکاری میتواند ظاهر نسبتا چوبی و طبیعی داشته باشد .

MDF ها نیز در انواع مختلفی رنگی و خام (بدون رنگ ) تولید میشوند. ورق های رنگی بیشتر در ساخت بدنه کابینتهای آشپزخانه و درب کابینتها به کارمیرود و ورق های خام در ساخت انواع محصولات چوبی مانند بوفه و ویترین و انواع میز LCD و ساخت صفحات میز و .... کاربرد دارد .

اختلاف بینMDF  وHDF  تنها به چگالی انها نیست و در پروسه ساخت ومیزان فشار پرس نیز تفاوت دارند و فشار و میزان چسب و مواد اولیه در ساخت   HDF ببشتر و بالاتر میباشد .

 

تعداد بازدید: 1739